Limited Edition Heritage

Günümüzde olduğu gibi o dönemde de emsal teşkil eden

1900 ‘lü yıllar Avrupa’da çok katmanlı yenilikler ve güçlü gelenekler, gelecek vaad eden girişimciler ve büyüleyici aristokrasi, Art Nouveau ve modern tasarımın başlangıcının çarpıştığı en heyecanlı dönemdir.
Bu süreçte, Lother von Faber Nuremberg yakınlarındaki kalem fabrikasında ilk markalı yazım enstrümanlarını üretmeyi başardı ve böylelikle Faber Castell’in uluslararası üne sahip bir kurum olmasını sağladı.

ETKİLEYİCİ TESADÜF

Varisi tayin etme zamanı gelip çattığında , torunu Barones Ottilie von Faber’i seçti.Bu büyük modern kalem şirketinin tek kadın varisi , en eski Alman Aristokrasi ailelerinden olan Kont Alexander zu Castell- Rüdenhausen ile tanışıklık sağlar.

Büyük kalem şirketinin adı ‘’Castell’’ ilk defa kayıtlara 1057 yılında geçmiştir. Günümüze kadar bu güzel isimle marka anılmaya devam etmiştir Castell ailesi Bavyera’da bulunan en eski özel bankaya ve Almanya’daki en eski üzüm bağlarından birine sahiptir.

Barones Ottilie von Faber ve Kont Alenxander zu Castell Rüdenhausen 1898 yılında evlendi. Lother von Faber’in vasiyetnamesi gereği “Faber” adını her zaman bünyesinde barındırması gerekliliğinden bu evlilik yeni bir soylu aile yarattı:” von Faber Castell “


 

EŞSIZ DÖNEMLER…

Böylesine erken bir yaşta büyük bir şirketi yönetmek o zamanlarda kadınlar için oldukça müstesna bir durumdu. Ottilie güçlü bir karakterle bezenmiş güzelliği, mükemmelliği ile zorluklarla başa çıkması ve evliliği sayesinde şirkete ve aileye yeni bir cazibe kazandırdı.

Özgünlük ve Stil

Lothar von Faber’in iradesi ve verdiği önemli kararlar 20. ve 21.yy’da şirketin gelişmesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olmuştur.Evlilik Alexander’ın da yeni sorumluluklar almasını gerektiriyordu.Bavyera Süvari Alayı’nın 6. Hafif Süvari Birliğinin komutanı ve asilzade olarak , tüccar olmaya uygun şekilde eğitilmemişti ve kalem üretiminde yarar sağlayacak hiçbir niteliliğe sahip değildi.

Bütün bunlara ragmen, Stein’de global ticareti yönetmekteki kabiliyetini hızlıca kanıtladı, büyük bir sadakat ve adanmışlık ile görevini yerine getirdi.1095 yılında, süvari birliğinin sembol renklerinden olan yeşil renkte ürettiği Castell 9000 büyük bir başarı ile piyasaya sürüldü. Bugün hala geçerliliğini koruyan standart ve değerlerle karakterize edilmiş olan kalem - gerçek bir klasik ve Alexander Limited Edition kalemlerin ince kakmalı, yeşil lake metal gövdesinin de esin kaynağı oldu.

ZAMANA MEYDAN OKUYAN STİL ANLAYIŞI

Görkemli evliliklerinin ve lüks bir yaşam stilininin ifadesi olan detaylar ile şato soylu aile tarafından itina ile dekore edilmiştir .Değerli materyallerin kullanımı ve genel tasarımın seçkinliği günümüze kadar etkileyiciliğini korumuştur.

Bronu Paul gibi örnek odaları en ince detayına kadar planlayan önemli tasarımcı ve sanatçılar görevlendirilmiştir.Kendisi hem sanatçı, hem tasarımcı hem de mimar olarak, zarifliği ve modernliği hiç kimsede görülmemiş bir şekilde birleştirmeyi başarmıştır.

GELENEK VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Bruno Paul, değerli materyallerden oluşan etkileyici şıklıktaki fonksiyonal mobilyalardan oluşan çalışma odasını ve bayanlara ait salonu tasarladı.

Alexander’ın çalışma odası olarak tahsis edilen ofis, cumbalı penceresi sayesinde geniş bir fabrika manzarası sunar.Deri koltukları ve etkileyici masası ile şatonun en çarpıcı şekilde döşenmiş odalarından biridir.

TELKARİ İŞLEMESİ

Bayanlara ait salon zarif mobilyalar sayesinde eşit derecede çekicidir.Bu odada yer alan değerli kakmalarla süslenmiş Ottilie’nin çalışma masası , özel bir öneme sahiptir. Sandalyelerin incelikle süslenmiş kumaşı Ottilie’nin en sevdiği renk olan menekşe mavidir.

Ufak bir hareketlilik ya da ışıkta bir değişiklik, kumaşın özgün parçalarının en iyi gölge etkilerini ön plana çıkarmasına izin verir . Bu renk ve desen oyunu “Limited Edition Ottilie” dolma kaleminin gövdesine gizlice yansıtılmıştır.

ÜSTÜN KALİTE

Metal kısımlar katı gümüşten yapılmıştır. Kavranan kısım, kapağın ucu ve kapak damgayla süslendirilmiştir. Oluklu kapağın ucu, som gümüş Count von Faber-Castell yazı enstrümanlarının karakteristik özelliği olan çifte tırtıkla süslendi. Kapağın tepesine telkâri tekniğiyle işlenmiş A, O, F ve C harfleri, Alexander ile Ottilie'nin baş harfleri ile soyadları Faber-Castell'i temsil eder.

Kapağın üzerindeki dekoratif çemberde ise kalemin Almanya'da elde üretildiğini gösteren "Handmade in Germany" ibaresi işlenmiştir. Kalemin arka kapağına koleksiyonun adı olan “Limited Edition Heritage” ve üretim adedi olarak 1898 işlenmiştir – 1898, Ottilie ile Alexander'ın evlendikleri yılı sembolize eder.

ÖZENLE İŞLENMİŞ

İki oda Ottilie ve Alexander von Faber Castell’in kişiliğini muazzam biçimde ifade eder. Renkleri, desenleri ve harikulade işçiliği ile” Limited Edition Heritage” koleksiyonumuzun dolma kalemlerine ilham kaynağı olmuştur.

Devamını oku

Graf-von-Faber-Castell - Limited Edition Heritage Ottilie Dolma Kalem
Limited Edition Heritage Ottilie Dolma Kalem
Graf-von-Faber-Castell - Limited Edition Heritage Alexander Dolma Kalem
Limited Edition Heritage Alexander Dolma Kalem

ÖZEL HEDİYE

Güderi rengi hediye kutusu güzelce işlenmiş limited edition serisini tamamlamaktadır.