Yılın Kalemi 2006

Mammoth Mamut Dişi

KÜLTÜRÜN KÖKENLERİ

Bilinen ilk el yapımı sanat eseri, kabaca 34000 yıl öncesine uzanan ve hala gizemini koruyan bir materyaldir: fildişi mamut.

Mükemmel bir beceriyle yapılmış olan figürler, yırtıcı yaratıkları, atları ve tabii ki mücevher, aletler ve heykeller için bu kıymetli materyali insanlığa sunan hayvanı göstermektedir.

4 metreyi bulan ve 150 kg ağırlığında iri ve kıvrımlı dişleriyle mamut, atalarımızı fazlasıyla etkilemiş olmalı. Mağara resimlerinde ve oyulan figürlerda gelecek nesillere aktarılan fil dişi, insan gelişiminin tarihinde yer alan büyük bir dönemin sembolü haline geldi.

Gizemli beyaz materyal, son buzul çağı sona erdikten sonra talep görmeye devam etti. Yalnzıca bilgeliği ile değil aynı zamanda göz alıcı servetiyle ünlü Sultan Süleyman "fildişinden muhteşem bir taht yaptırdı ve saf altınla kapladı".

Heykeltraş Phidias tarafından yapılan çalışamlar, antik Yunanistan ve Roma'da ölümsüz bir ün kazandı. Bu eseler, altın ve fildişi katmanlarla kaplı büyük, ağaçtan tanrıça heykelleriydi. Daha sonra ise fildışı eserler, bir iklimden diğerine geçti.

BÜYÜLEYİCİ BULGULAR

"Yılın Kalemi 2006" için en yüksek kalitede en iyi ve özel materyaller seçilmiştir: Varlığını sürdürmek için savaş veren materyaller.

En iyi kalitede mamut dişine ulaşmak isteyenler, Sibirya'daki Kuzey Buz Denizi kıyılarında amansız bir maceraya atılmak zorundadırlar.

Saf buzun içinde, donmuş halde bulunan fildişi, bu zorluklara rağmen göz alıcı güzelliğini uzun yıllar boyunca korumuştur. Sadece kısa Sibirya yaz ayları esnasında açığa çıkarlar.

SİYAH VE BEYAZ MÜKEMMELLİK

Bazı insanların birbirleriyle gerçekten uyumlu olmaları gibi, bazı materyaller de birbirleri ile uyum gösterirler.

Fildişi, antik uygarlıklardan bu yana bilinen en güzel ve en pahalı ağaç olan abanoz ile sıkça birlikte kullanılır. Ağacın özü, siyaha yakın çok koyu bir kahverengidir, fildişinin kremsi beyazlığına mükemmel bir kontrast oluşturur.

Bu kompozisyon "Yılın Kalemi 2006" ile en ideal formuna kavuşuyor.

FİLDİŞİ USTASININ SANATI

Mamut dişi, sıradan bir fildişi değildir. Daha ağırdır ve uzmanları tarafından incelendiğinde eşsiz dokusu sayesinde hemen ayırdedilebilir.

Bu özel materyal buzulun altında gömülü olduğu 1000 yıl boyunca nemini depolamıştır, buzdan çıkarıldıktan sonra 3-5 yıl arasında bir süre boyunca dikkatle kurutulması gerekir. Ancak daha sonra üzerinde oyma, şekil verme ve cilalama gibi işlemler yapılabilir. Bu işlemler özel bir yetenek gerektirir, en iyi tanınan ustalarından birisi de Jürgen Schott'tur.

Kendisi, Heidelberg yakınlarındaki Odenwald bölgesinde yaşayan fildişi sanatçılarının ustasıdır. Geçtiğimiz 200 yıl boyunca yapılmış olan tüm muhteşem fildişi tasarımları konusunda da zengin bir bilgiye sahiptir.

Yüksek Kalitede Sunum

Herbir kalem, ayrı ayrı numaralandırılır ve hoş bir şekilde hazırlanmış bir broşür ve sınırlı sayıda üretildiğini gösteren bir sertifika ile birlikte özel bir fildişi renkli ahşap kutuda sunulur.

Bu kutu, usta zanaatkar Jürgen Schott'ın imzasını ve fildişinin kalitesini taşımaktadır.

MUTLAK KALİTE

Doğal malzemelerin özenli işçiliği ve kendine has yapısı herbir "Yılın Kalemi 2006" ürününü eşsiz bir sanat eseri haline getiriyor. Dikkatlice, elle yerleştirilen, 18 karat iki renkli altın uç, M, B ve F kalınlıklarında bulunmaktadır. Sağlam metal yaylı klips kalemin cebe konduğunda sıkı bir şekilde durmasını sağlıyor. Kapakta yer alan parlak fildişi disk, dışardan bakıldığında mamutun tpik dokusunu ortaya koyuyor. İçeride ise, usta zanaatkarın adının baş harflerinin işlendiği şık bir mamut bulunuyor.

Limited to: 2.000 fountain pens

Geri

Gövdelerin Hikayesi
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku
Lüksün Doğası
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku