Yılın Kalemi 2007

Taşlaşmış Ağaç

DOĞANIN BÜYÜLEYİCİ NAZI

İnsanoğlu her zaman, bitkiler ve hayvanların taş kesilmiş şekilleriyle büyülenmiştir. Yüzyıllardır bu tür fosillerin, açıklanamayan "ludi naturæ", yani doğanın oyuncu nazı olduğu düşünülmüştür.

Antik Yunanılardan sonra bunların canlı organizmaların gerçek kalıntılarını olduğunu düşünen ilk kişi Leonarda da Vinci oldu. Elde edilen bazı olağanüstü bulgular da bu görüşü destekledi. Örneğin Arizona ve Patagonya'da insanlar, çok eski zamanlara ait olması gereken tamamıyla taş kesilmiş ormanları keşfetti.

Volkanik patlamaların bitki örtüsünü sıcak kül yağışının altına gömmesinden ya da suyla kapandıktan ve kalın çökelti tabakalarıyla kaplandıktan sonra, ilerleyen zamanlarda üzeri kaplanacak olan ormanda benzersiz bir metamorfoz gerçekleşti.

360 milyon yılı bulabilen kristalizasyon sürecinde, kireç, fosfat ve diğer mineral tuzlar çevredeki tabakalardan ağaca geçti. Bu materyaller yavaşça ağacı ele geçirdi fakat yine de inanılmaz bir şekilde bazı doğal yapılar hala hayatta.

Silika bakımından zengin bir ortamda, taş haline gelmiş ağaç yarı değerli taşlardan kalsedon ve kan taşının başlangıç aşamasına geçebilir. Yılın Kalemi 2007, kıymetli taşların estetik kalitesini benzersiz bir şekilde sunuyor.

KIYMETLİ BİR TAŞ GİBİ GÖZ ALICI

Bir dolma kalem malzemesi olarak taş kesilmiş ağaç, Graf von Faber-Castell Koleksiyonunda değerli ağaçların kullanımı için farklı bir çözüm oldu.

Bu çözün, farklı kalitede parçalar gerektiriyor. Gereklilikleri karşılayan ağaçlar, yalnızca Brezilya'daki yaprak döken ormanlar olmuştur.

Bu taş kesilmiş ağacın özel stokları, üstün kalitede bir değerli taş görünümünü tamamlamak için yeterince serttir. Her bir renk tonu, zarif antrasit gri ile açık kahverengi tonlarından dokunun neredeyse görülmez olduğu koyu siyaha kadar farklı tonlar içeriyor.

Herbir "Yılın Kalemi", eşsiz bir sanat eseri ortaya çıkarıyor: yoğun fakat aralıklarla görülen ışıltısı etkisini hiçbir zaman yitirmiyor.

USTALARIN ESERİ

Bu "Yılın Kalemi" ürünlerinin üretilmesinde karşılaşılan en büyük sorun, taşlara hassas bir şekilde istenen şeklin verilmesinde ortaya çıktı.

Bu durum yalnızca, mücevhercinin sanatını en üst düzeye çıkaran hassas kesimlerle elde edilebilir. Taşın eşsiz özelliklerinin ön plana çıkmasını sağlamak için, kabaca yapılan ilk kesimden nihai işleme kadar, deneyimli bir kesici ustanın hassas dokunuşları gereklidir.

Herbert Stephan kıymetli taş fabrikası, bu çaba gerektiren görev için önceden seçilmiş gibiydi. Burada, 15. yüzyılda kurulan ve dünya çapında tanınan Idar Oberstein kıymetli taş atölyelerinin büyük gelenekleri devam ettiriliyor.

ZITLIKLARIN BİRLİĞİ

"Yılın Kalemi 2007" aynı anda hem bir yazı aracı hem de bir mücevherdir.

Platin çerçeve sekiz taşın tek tek hepsini saklar ve mükemmel parlaklığını en iyi şekilde sergiler. En görkemli ayrıntı ise ucun kapağında görünen, taşlaşmış ağaçtan yapılmış küçük plakalardır.

Bu kadar farklı iki malzemenin birbirini uyum içinde tamamladığını görmek gerçekten inanılmaz. Desen ve renkler herbir kaleme özel bir karakter katıyor.

Doğuştan Gelen Yetenekle Yazmak

Yılın Kalemi 2007'yi elinize aldığınızda, hemen böyle taşlı bir kalem ile yazı yazma heyecenını içinizde hissedersiniz.

Bu üründe göz alıcı bir görünüm, oldukça etkili ve taklit edilemeyen bir his ve mükemmel yazma özellikleri bir araya geliyor.

Büyük hassaslıkla elmas gibi şekillendirilmiş ve cilalanarak parıltılı bir görünüm verilmiş bu plaka seçilen materyalin olanca gücünü ve zarafetini gösterir. Bu başyapıt, iç kısmında bir elmas sembolü olan ve materyalin gerçekliğini kanıtlayan Herbert Stephan Mücevhertaşı İmalathanesinin logosunu taşır.

Yüksek Kalitede Sunum

Herbir kalem, ayrı ayrı numaralandırılır ve hoş bir şekilde hazırlanmış bir broşür ve bir sertifika ile birlikte özel bir ahşap kutu içinde sunulur. Bu kutuda, Herbert Stephan kıymetli taş fabrikasının usta zanaatkarı Andreas Crummenauer'in imzası yer alıyor. Bu imza, gerçek taşlaşmış ağacın kalitesinin ve kalemin sınırlı sayıda üretildiğinin bir kanıtıdır.

Geri

Gövdelerin Hikayesi
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku
Lüksün Doğası
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku