Yılın Kalemi 2008

Satin Ağacı

KİŞİLİK VE KARİZMA

Ottilie von Faber, çok genç bir yaştayken, dünya çapında üne sahip bir şirketin tek varisi oldu - bu, o zamanlar, bir hanımefendi için alışılmadık bir durumdu. Fakat, Lothar sonunda akıllı bir seçim yaptı.

Kendini ifade eden kişiliği ve güçlü karateriyle, aileye ve şirkete yeni bir pırıltı getirdi.

Kontesin İskender'in yaptığı şatodaki suitinde onun özel salonu ve kabul salonu bulunmaktaydı. Burada kitap okumaya çekilirdi, müzik yapardı veya kendini diğer yaratıcı zevklere verirdi.

Odanın tahta kaplaması, kokusu nedeniyle limon ağacı da olarak bilinen pahalı Hint ağacından yapılmıştı ve böylece "Limon Odası" adı ortaya çıktı.

1900'lü yıllardaki ruh hali, gelenekleri de hesaba katan yeni bir başlangıç niteliğindeydi. Teknik alandaki yenilikler, yeni sanat akımı, modern tasarımın ilk işaretleri çok modaydı. Aynı zamanda, Fransız neoklasik İmparatorluk stili ve aynı zamanda Biedermeier (erken Viktorya dönemi) yeniden canlanmıştır.

Bu çığır açıcı trendler, Faber-Castell şatosunun Bruno Paul tarafından ustalıkla yaratılmış olan Limon Odası'nda açıkça görülebilir. Mimar, sanatçı ve tasarımcı olarak, zarafet ve moderniteyi birleştirmek konusunda herkesten daha başarılı olmuştur. En ünlü öğrencilerinden biri Mies van der Rohe'ydi. Moda tasarımcısı Karl Lagerfeld, ona karşı hayranlık doludur.

ÖZEL OLARAK İŞLENMİŞ

Çiçeklere özel çoşkunluğu nedeniyle, daha soyut şekillerin sunduğu imkanlar ondokuzuncu yüzyılın sonundaki tasarımcıların da ilgisini çekmiştir.

Buna bir örnek de balıksırtı desenidir, bu desende doğadan alınan ilham ve geometrik çizgiler birbirlerini çok güzel bir şekilde tamamlar. Zarif giysiler ve kaliteli parke zeminler için kullanılan bu desen, özel mobilya parçalarının iç tasarımında da kullanılır. Bunların arasında Kontes Ottilie'nin yazı masası da bulunur.

Yılın Kalemi 2008 bu deseni akıllıca kullanır: her bir ufak hareket ya da dönme ile, farklı bölümler parıldayarak, yaptığı etkide ince nüanslar yaratır.

FİLİGRAN ŞAHESER

Yaratıcı bir fikir ne kadar sofistike ise, onu uygulamak için o kadar fazla duygu gereklidir.

Hint ağacından yapılma dolmakalemin filigran balık sırtı deseni için en az 84 dikdörtgenin ayrı ayrı elde yapılması gerekmektedir. Hiçbir iki parça birbirinin aynısı değildir: her biri hazne üzerinde tek bir konuma yerleştirilebilir ve yanındaki parçalara uyum sağlayarak tam olarak eşit bağlantılar oluşmasını sağlar.

Daha sonra hazne tekrar tekrar cilalanır ve verniklenir, bu çok zaman alan bir süreçtir. Bir kalemin yüzeyinde bulunan dünyanın en küçük parkesi bir mükemmeliyet eseridir.

Haznenin dış tabakası özenle seçilmiş Hint ağacından yapılır. Normalde, böyle bir parke deseni düz bir yüzey gerektirir. Yılın Kalemi 2008'de, silindir şekline sokmak için alışılmadık bir teknik kullanılmıştır.

Yüksek Kalitede Sunum

Yılın Kalemi 2008, özel bir ahşap kutuda güzel bir broşür ve sertifika ile birlikte sunulmaktadır.

Üzerinde, Kont Faber-Castell'in şahsi imzası bulunur ve kalemin sınırlı sayıda üretilmiş kalemlerden biri olduğunun ve malzemenin gerçek hint ağacı olduğunun kanıtıdır.

Geri

Gövdelerin Hikayesi
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku
Lüksün Doğası
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku