Yılın Kalemi 2009

At Yelesi

GÜÇ VE ÖZGÜRLÜK

Pek az canlı, insanoğlunun hayal gücünü at kadar harekete geçirebilmiştir. Taş Devri’ne ait mağara resimlerinde onları canlı renklerle görürüz.

Pek çok tanrı, atın üzerindeyken tasvir edilmiştir, hatta bazı tanrılar at formunda çizilmiştir. Kanatlı savaş atı Pegasus, gücünü simgelemesi için Zeus’a fırtına ve şimşek getirmiştir, karşılığında da gökyüzündeki takımyıldızlarda bulunan cennette ölümsüzlük ödülüne sahip olmuştur.

Atların, insanlardan uzun olduğu bir gerçektir. Ancak, binici her ikisinden de daha yüksektedir. Ata binmek, daha uzun bir canlı ile birleşmeyi ve insan engellerini aşmayı da sağlar. At ve binicinin eşkin veya dört nalda birliği sevinçten havaya uçurucu duygulara neden olabilir.

ENDER OLANI YARATMAK

Atın muhteşem yelesi ve kuyruğu sadece doğal bir güzellik olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer elementlere karşı dayanıklılık da gösterir.

18. yy.’ın sonlarına doğru at kuyruğu statü atlayarak, sandalye kaplaması için kullanılan şık bir materyal haline gelmiştir. İlk zamanlarda elde özel olarak örülürken, 1872 yılında bu özel materyal için bir dokuma tezgahı hazırlanmıştır.

Doğal nitelikleri ve işlenme zorluğu sebebiyle at kuyruğu, halen alışılmadık mobilyalar ve lüks moda aksesuarları için kullanılmaktadır.

At kılının sunduğu etkileyici seçeneklerin tüm spektrumu Dorit Berger gibi geleneksel elle dokuma sanatında ustalaşmış kişiler tarafından elde edilir. O, hep sıradışı malzemelerin arayışında iken, neredeyse unutulmuş olan at kılını yeniden keşfeden kişidir. "Harika görünüyordu: o şahane ışıltı". Havalı ve dokunuşu pürüzsüz, ama aynı zamanda sert ve dayanıklı olan parlak lifler onun için "binlerce fırsat"a olanak sağlamıştır.

NEREDEYSE UNULTULMUŞ BİR SANAT

At kuyruğundan üstün kaliteli kumaş üretmek, sadece pek az dokumacının uzmanlaştığı bir sanattır.

Almanya’da bu sanatı gerçekleştirebilen tek bir uzman vardır: Dorit Berger.“Her zaman örgü örmeyi öğrenmek istedim. Örgünün çok masalsı bir yanı var. Beni büyülüyor.” Dokuma ustası eğitimini aldıktan sonra, materyal olarak at kuyruğu kullanmayı kendisi keşfetmiştir.

At kuyruğu başlı başına bir mücadele, zorluk gösterir. Atın kuyruk kılları daha sert ve kısadır, bu nedenle uzun bir hat boyunca örülemez. Kesinlikle geleneksel yollar ile örülmeleri mümkün değildir.

Yılın Kalemi 2009’un dokuma desenini oluşturmak için, aynı renk ve kalınlıktaki at kuyruğu ve yelesi özenle seçilmiştir. Daha sonra kumaşın her santimetre karesi için 70 kıl tek tek, sıkıca örülmüştür. Bu örgü oldukça zaman almaktadır. Her bir kuyruk ve yele ile, değişen desenli, açıklı koyulu ve kalemin platin kaplama parçaları ile heyecan verici kontrastlar oluşturan dalgalar meydana gelir. Bu nedenle her bir dokuma, kendince en ince nüansları yaratır. At kuyruğundan yapılan her bir dolma kalem eşsiz birer sanat eseridir.

Yüksek Kalitede Sunum

Her biri numaralandırılmış olan kalemler eşsiz ahşap kutularında, güzel bir broşür ve sertifika ile birlikte sunulur

Yanında verilen sertifika Dorit Berger'in imzasını taşır, sınırlı sayıda üretildiğini gösterir ve kullanılan at kılının kalite ve gerçekliğini belgeler.

Kalemler, talep üzerine özel olarak kendi atınızın kuyruk kıllarından yapılabilir.

Geri

Gövdelerin Hikayesi
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku
Lüksün Doğası
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku