Yılın Kalemi 2010

Beyaz Ceviz Ağacı

GELENEK VE DÜRTÜ

Nürnberg yakınlarındaki Dürrenhembach Av Köşkü, 1867 yılında Lothar von Faber tarafından bir av tutkunu olan oğlu Wilhelm için yaptırılmıştır. Lothar’ın torununun torunu Kont Roland von Faber-Castell de bu tutkuyu paylaşmıştır: Kont Roland çevre bilincine sahipti, ağaçları ve ormanları çok severdi ve kendini doğal hayatın korunmasına adamıştı, bu bilinç ailede halen devam etmektedir. Kont Roland’ın sahibi olduğu çok kıymetli el yapımı av tüfeklerinin estetik görünümü Yılın Kalemi 2010’un ilham kaynağı olmuştur.

ESTETİK GÖRÜNÜMÜ İLE GİZLİ BİR SANAT

Bu özel kalemi gördüğünüz anda, sertleştirilmiş metal parçalarına ve ince işlemelerine dikkat edeceksiniz.

19.yy’ın sonlarına kadar, çeliğin sertleştirilmesi ve bunun sonucunda oluşan eşsiz ışıltı, yüksek kaliteli silahların bir göstergesiydi. Yüzyıllar boyunca, bu teknik ağızdan ağıza yayıldı ve gizli bir sanat haline geldi.

Metal parçalar genellikle karbonize deri ile kaplanır ve yüzeyi çelik haline getirebilmek için ısıtılır, soğuduğunda renk açığa çıkar. Bu güzel etkiyi yaratmak için neredeyse 20 parametrenin gerçekleşmesi gerekir, metalin kalınlığı, ısı ve soğutma oranı bunlardan bazılarıdır.

IŞILTILI DETAYLAR

Uzun yılların deneyimi ile bir zanaatkar sonuçları etkileyebilir ama çıkacak ürünü asla kesin olarak bilemez, bu nedenle sertleştirilmiş çelik parçaların hiçbiri bir diğeri ile aynı değildir.

En önemli etki, altın kakma işçiliği özenle gerçekleştirildikten sonra görülür. Günümüzde bu iki yeteneği Yılın Kalemi 2010’daki gibi uygulayabilen çok az geleneksel atölye kalmıştır.

Çeliğin sertleştirilmesinden önce, kakma ustası baklava dilimi şeklinde bir parça keser, üzerine 24 karat altın yerleştirir ve cilalama işlemine geçilir. Mükemmel bir sonuç için yetenek ve hassasiyet gereklidir.

KIYMETLİ AĞAÇ

Ceviz ağacının en kıymetli ağaçlardan biri olmasının başka bir nedeni daha bulunmaktadır.

Ağaca sadece dokunarak hissetmek yeterli değildir: Ağaç kökleri kazılmalıdır, çünkü en iyi şekillendirilebilen kısımları toprağın altında bulunmaktadır. Diğer hiçbir ağaç bu zaman alıcı kazma işlemine ihtiyaç duymaz. Ayrıca, ceviz ağacı daima mistik bir auraya sahip olmuştur.

Beyaz Ceviz Ağacı

Kalemin gövdesinin yapıldığı materyal çok özeldir: kıymetli Beyaz Ceviz Ağacı.

Yıllar boyunca saklanan ceviz ağacı serttir, kıvrılmaz ve parçalara ayrılması güçtür. Meşe ile karşılaştırıldığında sıkıştırılmaya ve esnemeye karşı daha fazla direnç gösterir. Kısaca, silah gövdesinde ve özel bir yazım gerecinde kullanılabilecek ideal bir materyaldir. İnce ama kendinden dokulu özel bir görünüme sahiptir. El ile işlenen özel desen, gövdenin genel görünümünü tamamlar.

İnce ama kendinden dokulu özel bir görünüme sahiptir. El ile işlenen özel desen, gövdenin genel görünümünü tamamlar.

Yüksek Kalitede Sunum

Her biri numaralandırılmış olan kalemler eşsiz ahşap kutularında, bir broşür ve sertifika ile birlikte sunulur. Kutunun ceviz kaplamalı bir kapağı vardır.

İşlemelerinin 24 ayar altın olduğuna dair sertifikası ile birlikte sunulmaktadır.

Geri

Gövdelerin Hikayesi
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku
Lüksün Doğası
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku