Yılın Kalemi 2011

Yeşim Taşı

YEŞİMTAŞI KRALLIĞI

Çin'de başka hiçbir taşa bu kadar değer verilmemiştir veya verilmemektedir. Orta Krallık'ta, yeşimtaşı, Batı'daki altın ve elmaslara benzer bir rol oynamıştır.

Binyıllar boyunca oluşan bir gelenekte, Çinli zanaatkarlar yeşimtaşının işlenmesini kusursuz hale gelene kadar ilerletmişlerdir. Tanrıların taşı olarak saygı gösterilen yeşimtaşı, krallar ve imparatorlara özel olmuştur. Değerli taş ile güç ve yetkinin gösterisi arasındaki bağlantı, efsanevi yeşimtaşı imparatoru Yu Di'de mükemmel bir şekilde ifade bulmuştur.

En eski Çin sözlüğü yeşimtaşını "beş meziyete sahip taştaki güzellik" olarak tanımlar. Bunlar; anlayış, alçakgönüllülük, bilgelik, adalet ve cesaret - yani, insanlara nasıl davrandığımızı hala belirlemesi gereken meziyetlerdir.

 

EŞŞİZ BİR ATMOSFER

Şans getirdiğine inanılan, gücün sembolü ve ölümsüzlük iksiri olan yeşim taşı büyüleyici bir aura ile çevrelenmiştir.

İlk çağlardan itibaren, yeşim taşından etkileyici şekillere sahip çeşitli nesneler yapılmış, Art Deco döneminin tanınmış lüks kreasyonları için yeşim yeşim taşını kullanmışlardır. Bu dönem öncesinde de bol miktarda mücevher kullanmasıyla tanınan Rus kuyumcu Fabergé, yeşim taşından artistik masa araç-gereçleri yaratmaktaydı.

Benzersiz gücü ve yaratıcı enerjisi, bu değerli yeşil taşa Faber-Castell'in 250. kuruluş yıl dönümü kutlamalarında özel bir rol verdi. Yeşim taşının sekiz bölümü, Faber-Castell ailesinin 8 neslini sembolize etmektedir. Bu özel kalem, Faber-Castell'in 250. Yılı'na özel olarak sadece 1761 adet üretiliyor.

TAŞTAKİ ZARAFET

Sert bir yapısı olan yeşim taşı üzerinde çalışmak çaba gerektirirken, sadece olağanüstü yeteneğe sahip zanaatkarlar bu değerli taşın şaşırtıcı özelliklerini ortaya çıkarabilmektedir.

Zümrüt yeşili renginde Rus yeşim taşının kullanıldığı Graf von Faber-Castell Yılın Kalemi 2011, derin yeşil rengi, cezbedici gölgeleriyle alacalı kısımlara sahiptir. Sibirya'da bulunan yeşim taşının nereden çıkarıldığı bir sır olarak saklanmaktadır.

DETAYLARDAKİ USTALIK

Çin'de "Tanrıların Taşı" olarak adlandırılan, krallar ve imparatorların güç ve yetkisini sembolize eden yeşim taşının, her bir parçasının Yılın Kalemi 2011'e yerleştirilmesi pek çok işlemi kapsamaktadır.

Ham taşın ilk kez dilimlenmesinden son katının atılmasına kadar geçen sürede, zanaatkarın taşın benzersiz nüanslarını fark etmesi ve yeşim taşının doğal pırıltısını ortaya çıkartması gerekmektedir. Yalnızca doğuştan sanata yatkınlığı olan usta kuyumcular yeşim taşına özel kesimleri yapabilir.

Kaleme yerleştirilen platin kaplı çerçeve, yeşim taşı parçalarını bir araya getirirken, kalemi özel bir mücevhere dönüştürür. Gövde ve kapağına ayrıntılı bir şekilde taşların yerleştirilmesiyle, Yılın Kalemi tüm ihtişamıyla ortaya çıkar. Yılın Kalemi 2011, Stephan Değerli Taş Laboratuarı'nın usta bir zanaatkarı tarafından parlatılarak son haline getirilen yeşim taşından yapılıyor. Kalemin yapımı, 15. yüzyılda kurulan, dünya çapında tanınan Idar Oberstein atölyeleri tarafından da destekleniyor.

Yüksek Kalitede Sunum

Her biri numaralandırılmış olan kalemler özel ahşap kutularında sunulur. Birçok kez parlak bir şekilde cilalanmış olan yeşil kapak, yeşimtaşının rengini en iy şekilde yansıtır.

Faber-Castell'in 250. Yıl kutlamalarına özel olarak belirli sayıda üretilen Yılın Kalemi 2011, Kont Anton Wolfgang von Faber-Castell imzası ile birlikte sunulmaktadır.

Geri

Gövdelerin Hikayesi
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku
Lüksün Doğası
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku