Yılın Kalemi 2012

Altın Varaklı Meşe Ağacı

DEĞERLİ KEŞİFLER

Çok az sayıda ağaç, tarihi sulak alan meşesinin esrarengiz güzelliğini yansıtabilir. Meşe ağacının böylesine talep edilen ve değerli olan ahşaba dönüşmesi çok uzun zaman almaktadır. Derin ve genelde boğum boğum olan dokusu, bataklık meşesinin görünümünü suların sürüklediği ağaçlara benzetir. Ancak, bu olağanüstü ağaç parçaları, Alman bataklıklarında 8.000 yıl boyunca gömülü kalmıştır. Keşfi, tamamen şans eseridir ve sanki, her parçanın anlatacağı gizemli bir hikayesi vardır.

Altın Yapağı, Nibelung Hazinesi, El Dorado – Hiçbir bir metal türü, yüzyıllar boyunca ve her kıtada insanoğlunu asla altın kadar büyülemedi: İnsanlar kendilerini altınla donattı ve altın için savaştı. Adı değer ve hakimiyet ile eşanlamlı olan altın; hem gücü, hem de aşkı ifade etmektedir. Altın, modern çağın başında, insanların efsanevi altın toprakları olan El Dorado’yu aradığı büyük keşif seyahatlerini gerçekleştirmelerinin arkasındaki en önemli itici güçlerden biri oldu.

BÜYÜLEYICI BIR KARŞILAŞMA

Güzelliği doğal bir şekilde binlerce yılda oluşan tarihi sulak alan meşesinin derin dokusu ile insanoğlu tarafından yaratılmış en güzel sanat eserlerini doğaüstü parlaklığa kavuşturan altının karşılaşması.

Altın varaklar, sincap kılından yapılmış bir fırça yardımı sayesinde elle titizlikle yerleştirilir. Mısırlılara kadar uzanan ve bugün sadece birkaç kişinin uzman olduğu 4.000 yıllık bir teknik kullanılır. Böylesine olağanüstü bir zanaat, özel bir beceri ve sanat gerektirir.

USTALARIN EL İŞÇİLİĞİ

Altın varağın, kalemin meşe haznesindeki damarlı yüzeye mükemmel bir şekilde yerleştirilmesi hassas ve son derece usta bir dokunuş gerektirir.

Eski Venedik altın kaplama teknikleri eğitimi alan ve Bavyera Eyaleti Tasarım Ödülü’nü kazanan, varakçı ve kilise ressamı Ernst D. Feldmann; neredeyse imkansızı başarmıştır: Meşe kalem haznesinin üzerine ince ve ayrıntılı bir işlemle 24 ayar altın varak katman katman yerleştirilir. Bu, reçineye gömülmüş şekilde, sadece en saf altında görülen eşsiz yansıma biçimini ortaya çıkartır.

Yüksek Kalitede Sunum

Her biri ayrı numaraya sahip kalemler; koyu siyah renkte özel bir ahşap kutu içerisinde yer almaktadır.

Ernst D. Feldmann tarafından bizzat imzalanmış sertifika; 1.700 yaşındaki Alman meşesi üzerinde 24 ayar altın varak kaplama uygulandığı ve serinin 1.500 adet dolmakalemle sınırlı olduğunu tasdik etmektedir.

Geri

Gövdelerin Hikayesi
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku
Lüksün Doğası
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku