Pen of the Years

Gövdelerin Hikayesi

Limited Edition

The Graf von Faber-Castell collection has carved out a special position for itself with connoisseurs of fine writing culture due to its meticulous craftsmanship and carefully chosen materials. The high point of the collection has been the sumptuous Pen of the Year edition since 2003. The exclusive writing instruments are limited editions, elaborately showcasing fine materials. These elegant productions are inspired by the historic works of major designers and personalities. The new Pen of the Year edition focuses on these “pillars of history” and the fascination that they engender to this very day.

Yılın Kalemini 2019

Samurai

2019 Yılın Kalemi, Japon samuraylarının, eşsiz dövüş sanatları becerilerinden, en kıymetli malzemelerden yapılmış kılıçlarından ve onların sessiz kayma hareketlerinden esinlenerek üretilmiştir. 12. yüzyılın sonlarından itibaren, Samuraylar savaşçı politik liderler haline geldi ve feodalizmin ortadan kalkmasına kadar Japonya'da insanlar ve topraklar üzerinde hüküm sürdü.

Yılın Kalemini İnceleyin 2019

Yılın Kalemini 2018

Imperium Romanum

Bu senenin çıkış noktası, bugün hala ölçülemeyecek büyüklükteki etkilerini gördüğümüz, M.Ö 8. Yüzyıldan itibaren Avrupa, Asya ve Afrika’yı birbirine bağlamış olan bir devlet olan “Roma İmparatorluğu ”dur.

Yılın Kalemini İnceleyin 2018

Yılın Kalemini 2017

Viking

Rüzgar ve dalgaların cesur hükümdarı olarak bilinen, savaş deneyimli fatih unvanıyla korku duyulan ve tüccar olarak addedilen Vikingler, kıtaları birbirine bağlayan bir ticaret ağı kurmuşlardır. Kuzey şalupalarının evrimsel ve gelecek odaklı yapısı,kuzey dünyasının karakteristik ağaçlarından biri, başka hiçbir damarlı ağaçta var olmayan kahverengi damarlarıyla huş ağaçları Yılın Kalemi 2017 tasarımında ilham kaynağı olmuştır. Kaplama, ünlü kayıkların zarif kıvrımlı gövdesinden esinlenerek ve Vikinglerin çığır açan gemi yapımı sanatının ruhuna uygun olarak bir zanaatkar ustalığı ile üretilmiştir. Özel bir yöntem sayesinde, ince damarları nedeniyle çok kırılgan olan huş ağacını ince levhalar halinde kesmek mümkündür.Dayanıklı,antrasit renkli PVD kaplamayla Yılın Kalemi serisinin özel bir maskülen havası bulunmaktadır. Viking gemilerinin yapımında tercih edilen kurşuni renkteki koyu renk meşe, dolma kalem ve roller kalemlerin çok parlak ve kullanım sırasında parlak olan metal yüzeylerinde büyüleyici bir tezatlık oluşturmaktadır.Viking gemilerinin yapımında tercih edilen kurşuni renkteki koyurenk meşe, dolma kalem ve roller kalemlerin çok parlak ve kullanım sırasında yanardöner olan metal yüzeylerinde büyüleyici bir tezatlık oluşturmaktadır. Her iki tasarımda da el oyması 18 karat altın uç kullanılmıştır.Kapak kısmı pompa mekanizmasına uygun olan dolma kalemin mekanizmasını korur.

Yılın Kalemini İnceleyin 2017

Yılın Kalemini 2016

Schloß Schönbrunn Vienna

Black, masterly-painted lacquer panels placed in panelling made from flamed maple and set with a gilded frame have adorned the Vieux-Laque Room in Schönbrunn Palace since 1770. Here you will find a special expression of the deep love between Maria Theresa and Francis Stephen in craftsmanship perfected over thousands of years – lacquer art. This story is the inspiration for the Pen of the Year, available in both a gold-plated and platinum-plated version. We were very pleased to have acquired true artists of their craft for the design work of the “Pen of the Year 2016”: the conservator of the Vieux-Laque Room Silvia Miklin and the Japanese artist Tomizo Saratani who specialises in the Maki-e technique. For the Special Limited Edition we have developed a motif that is divided into three parts, yet comes together to make a whole. During the most time consuming phases, each of the three plates is first painted black, then polished and burnt several times by hand. Then the artist lovingly draws the motif on the lacquer and sprinkles the still wet drawing several times with 24-carat gold powder in different tints. This results in a relief that can still be perceived through additional protective lacquer works. The platinum-plated variant of the “Pen of the Year 2016” is also inspired by the design of the Vieux-Laque Room in a unique way. Hand-ground plates made from deep black onyx are set in elaborately created, platinum-plated frames and contrast with individually grained flamed maple in a fascinating manner.

Yılın Kalemini İnceleyin 2016

Yılın Kalemini 2015

Sanssouci Potsdam

Yedi Yıl Savaşı’ndan ve güçlü Habsburg Hanedanı’na karşı kazandığı zaferden sonra, büyük ve etki sahibi Silezya, artık Prusya’ya dahildi. Friedrich, askeri deha olarak takdir gördü ve bundan böyle “Büyük Friedrich” olarak adlandırılacaktı. Zaferinin bir nişanesi olarak, en büyük ve ihtişamlı binasını inşa ettirdi: Yeni Sanssouci Sarayı;görkemli tören salonları, etkileyici galeriler, krallara layık donatılmış daireler, Barok bir saray tiyatrosu – her şey, Alman ve Avrupa asillerinin fevkalade eğlencelerine göre tasarlandı. Bu ihtişam gösterisinde, Silezya’nın fethi ile birlikte ocaklarını da ele geçirdiği çok değerli doğal süsleme taşları özel bir rol oynuyordu: Değişik renklerdeki mermerlerle duvar kaplamaları, akik, kuvars ve serpantinle döşenmiş zeminler ile yeni sarayın Avrupa’da eşi benzeri bulunmuyordu! Özel Seri 24 ayar altınla süslenmiş yeşil serpantin ve Büyük Friedrich’in en sevdiği doğal taş olan, bir krizoprazı kombine ediyor. Dolmakalem, el yapımı 18 ayar iki renkli altın bir uca sahiptir.

Yılın Kalemini İnceleyin 2015

Yılın Kalemini 2014

Catherine Palace

“Katerina Sarayı” Yılın Kalemi, bugüne kadar canlılığını koruyan büyük bir dönemin ihtişam ve estetiğini sunuyor. Pompalı dolma kalemin platin kaplı gövdesine yerleştirilmiş üç adet büyük, kırmızı-kahverengi yeşim taşlar, bu göz alıcı odaların havasını mükemmel şekilde canlandırıyor. Gövde kısmında bir de Akik Odalar'a şekil veren unsurları yansıtan bir zincir deseni yer alıyor. “Katerina Sarayı” Yılın Kaleminin lüks Özel Üretiminde 24 ayar altın kaplama, olağanüstü bir inceliğe sahip kıymetli taş işçiliği bir araya geliyor. Gözde kısmı, altı adet güzel şekilde tasarlanmış yeşim taşı ile süslüdür. Her iki versiyon da elle “yerleştirilen” 18 ayar, iki renkli bir altın uç ile sunuluyor. Pompalı dolma kalemin pompa mekanizmasının döner butonu, bir kapak ile korunuyor.

Yılın Kalemini İnceleyin 2014