Yılın Kalemi 2014

Catherine Palace St. Petersburg

AVRUPA'NIN EN GÜZEL SARAYLARINDAN BİRİ

Avrupa’nın en güzel Rokoko tarzı saraylarından biri olan Katerina Sarayı St. Petersburg yakınlarında bulunmaktadır.

Bu saray, ilk olarak I. Katerina için bir yazlık saray olarak yapılmıştır. Bu gösterişsiz yapı daha sonra I. Elizabeth döneminde, genişletilmek ve hem içi hem dışı altın kaplanmak suretiyle göz alıcı bir konuta dönüştürülmüştür. Burada ayrıca, daha önce “Dünyanın Sekizinci Harikası” olarak tanınan ünlü Kehribar Odası gibi hazineler de bulunmaktadır.
Saray daha sonra Büyük Katerina’nın favori konutu haline gelmiştir. 1763’ten başlayarak neredeyse her ilkbahar ve yazı orada geçirmiştir. Bu şahane binanın birçok bölümünü, zamanının ruhunu ve güçlü imparatorluğunu görkemli bir şekilde ifade ederek yeniden tasarlamıştır.

SALTANATTAKİ FİLOZOF

II. Katerina tarihte “Büyük” sıfatını almış olan tek kadın hükümdardır.

Bu enerjik hükümdar ülkesinin ekonomisini güçlendirmiş ve yönetimini ıslah etmiştir. Çok neşeli, çok iyi eğitimliydi, müzik yapıyordu ve Aydınlanmanın en ilham verici düşünürü Voltaire’le sıkça haberleşmekteydi. Katerina kültür ve sanatı güçlü bir şekilde desteklemiş ve imparatorluğunu modern Avrupalı fikirlere açmıştır.

Dış göçü davet eden bir manifesto yayınlamış ve Batı Avrupalılara Rusya’ya yerleşmeleri ve gölleri ve nehirleri ile “çeşitli değerli madenleri ve metallerinin tümünü” keşfetmeleri için çağrıda bulunmuştur. Çariçe’nin emriyle Ural Dağları’nda yeni yeşim ve akik kaynakları bulmak amacıyla 1765 yılında bir keşif gezisi başlatılmıştır. Bundan birkaç yıl sonra, Büyük Katerina ülkesinin doğal zenginliklerini gösteren eşsiz bir anıtın yapılması için emir vermiştir.

BİR MİMARIN BÜYÜK ANI

1779’da, Büyük Katerina Avrupa’da oldukça fazla ilgi çeken bir İskoç mimarı sarayına çağırmıştır.

Bunun üzerine söz konusu mimar Charles Cameron, Papa’dan Roma İmparatorluğu’ndan kalma ılıcaların harabelerinde kazı yapmak ve bir alanı ölçmek için izin almak üzere 1768’de Roma’ya gitmiştir. Cameron’ın araştırmaları çağdaşlarının zevklerine uygun olmuş ve eski dönem mimarisinin seçkin bir otoritesi olarak ününün temellerini atmıştır. Onun için en önemli an, Rus İmparatoriçesi ona Greko-Romen antika eserlerine olan tutkusunu başka bir yüksek soyluluk ibaresi olan minerallerin dünyası ile birleştirme fırsatını verdiğinde gelmişti. Bunun sonucunda Katerina Sarayı’nın muhteşem Akik Odaları ortaya çıkmıştır.

MAJESTE İÇİN BİR BAŞ YAPIT

Büyük Katerina Charles Cameron'dan 1780lerde büyüleyic, Roma banyolarından esinlenilmiş, bir mimari istemişti.

İmparotariçenin bu talebi ile giriş katındaki 7 lüks odanın zemin ve duvarları yeşim taşı ile kaplanmıştır. Yeşim taşı Akik olarak adlandırıldığından odaların adı: Akik Odalar olmuştur.

TARİH YAZILDI

Büyük Katerina Charles Cameron'dan 1780lerde büyüleyic, Roma banyolarından esinlenilmiş, bir mimari istemişti.

Bu şahane odaların aurasını mükemmel bir şekilde gözler önüne getiren pistonlu tip dolmakalemin platin kaplamalı haznesinin içerisine üç büyük, kırmızı-kahverengi yeşimtaşı yerleştirilmiştir.

Hazneye de Akik Odaların biçimlendirme tarzı unsuruna kaldığı yerden devam eden bir zincir deseni oyulmuştur. Dolmakalemin kapağı gri, pırıl pırıl yüzey bitirmeli bir Rus kuvarsıyla süslenmiştir.

BİR ASRIN İHTİŞAMI

“Katerina Sarayı” Yılın Kalemi Özel Seri 24 ayar altın kaplama ile olağanüstü zarafet içeren değerli taş işçiliğini birleştiriyor.

Hazne, altı adet güzel tasarımlı yeşimtaşı ile süslenmiştir: Değerli abanoz reçine levhacıkların içerisine elle gömülmüş, karmaşık bir şekilde işlemiş 24 ayar rozetlerle çerçevelenmiştir.

İki adet güneş sarısı kenarlı Rus kuvars taşı, piston tipi dolmakalemin kapağı ve uçtaki kapağını tamamlar. Dolmakalem, elle kazınmış 18 ayar, iki renkli bir altın uca sahiptir.

SANATÇI ELLER TARAFINDAN ÜRETİLMİŞTİR

Yılın Kalemi "Katerina Sarayı" yüksek kalştede el işçiliği ile üretilmiştir.

Yüksek Kalitede Sunum

Her bir yazı aracı tek tek numaralandırılmış olup oldukça fazla cilalanmış, simsiyah, ahşap kutusu içinde sunulmaktadır. Rus kıymetli taşlarının gerçek olduğunun kanıtı olarak, Kehribar Atölesi’nin Yöneticisi Boris Igdalov tarafından şahsen imzalanmış bir sertifika içerir.

Ahşap kutu aynı zamanda bir koleksiyon kutusu olarak da kullanılabilir, çünkü ikinci bölmede ilave altı yazı aracı için alan bulunur.

Geri

Gövdelerin Hikayesi
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku
Lüksün Doğası
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku