Yılın Kalemi 2015

Sanssouci Potsdam

BİR VELİAHT KENDİ YOLUNDA GİDİYOR

1730 yılında, bütün Avrupa’yı kasıp kavuran bir kraliyet ailesi draması yaşandI.

Genç veliaht Friedrich, babasına karşı çıkarak, bir arkadaşıyla kaçtı ve sonrasında tutuklandı. İdam edilmekle tehdit edildi. Avrupa derebeylerinin konaklarında kulaktan kulağa fısıltılar yayılıyordu. Kral IV. Karl ve Prens Eugen veliahdın affedilmesi için bizzat mektup yazdılar ve dram, mutlu sonla bitti: Başta bir süre ev hapsinde tutulan Friedrich, tamamen rehabilite edildi. Böylece bütün çağların en sıra dışı hükümdarlarından biri için yol açılmış oldu: Filozof, müzisyen, stratejist, kanun yapıcı, aydınlanmacı hükümdar II. Friedrich – sonraları Büyük Friedrich diye adlandırıldı – (1712 - 1786), Prusya kralı ve Brandenburg seçmeni sıfatıyla Avrupa sahnesine çıktı.

ÇOK YÖNLÜ GENÇ KRAL

1740 yılında tahta çıkan genç kral, hükümdarlığı sırasında da sürekli tezahür eden bir açık görüşlülük gösterdi.

İlgi alanlarını büyük bir kararlılıkla takip eden hükümdarda, şaşırtıcı yetenekleri olan bir “sanat duygusu” gizliydi. Friedrich, yoğun şekilde felsefe, tarih ve şiirle ilgileniyordu. Özel odalarını ayrıntılarına kadar kendi zevkine göre tasarlıyor, Sanssouci için temel taslaklar çiziyordu. Friedrich tarzı Rokoko’yu kurdu.

Ayrıca yan flüt çalıyor, beste yapıyordu ve Bach’ın üzerine ünlü “Müzikal Sunu”sunu yazdığı “Kral Teması”nı Bach’a veren de oydu. Büyük Katarina ile sık mektuplaşıyordu ve ona birçok şiir ithaf etti. Tarihçilerin “yeni bir çığır açan” diye adlandırdıkları, büyük Fransız aydınlanmacısı Voltaire ile yoğun yazışmaları da yüzyıllar boyunca varlığını ko rudu.

BÜYÜK BİR HÜKÜMDARIN STRATEJİLERİ

II. Friedrich, Avrupa’da sürekli gelgitler yaşayan iktidar ilişkilerinde olağanüstü stratejik bir beceri gösterdi.

Hükümdarlığı sırasında, Prusya büyük devletler kategorisine yükseldi. Aynı zamanda aydınlanmacı fikirlerinin, güttüğü siyaseti etkilemesine izin verdi. Kendisini “devletin baş hizmetkarı” olarak adlandırılıyordu ve genç bir kralken işkenceyi yasakladığı için Avrupa’da sansasyon yarattı.

Davranışlarını hoşgörü ve açıklık belirliyordu: Sloganı şuydu: “Herkes nasıl istiyorsa öyle bahtiyar olsun”. Her zaman ekonomi ve eğitimi destekledi ve ülkede yüzlerce okul yaptırdı. Dış politika konularında dikkate değer bir vizyona sahipti: Amerika Birleşik Devletleri ile Benjamin Franklin ve Thomas Jefferson’un imzaladığı bir dostluk ve ticaret anlaşması yaptı.

ALTIN ÇAĞI

Yedi Yıl Savaşı’ndan ve güçlü Habsburg Hanedanı’na karşı kazandığı zaferden sonra, büyük ve etki sahibi Silezya, artık Prusya’ya dahildi.

Friedrich, askeri deha olarak takdir gördü ve bundan böyle “Büyük Friedrich” olarak adlandırılacaktı. Zaferinin bir nişanesi olarak, en büyük ve ihtişamlı binasını inşa ettirdi: Yeni Sanssouci Sarayı.

Görkemli tören salonları, etkileyici galeriler, krallara layık donatılmış daireler, Barok bir saray tiyatrosu – her şey, Alman ve Avrupa asillerinin fevkalade eğlencelerine göre tasarlandı. Bu ihtişam gösterisinde, Silezya’nın fethi ile birlikte ocaklarını da ele geçirdiği çok değerli doğal süsleme taşları özel bir rol oynuyordu: Değişik renklerdeki mermerlerle duvar kaplamaları, akik, kuvars ve serpantinle döşenmiş zeminler ile yeni sarayın Avrupa’da eşi benzeri bulunmuyordu!

DOĞAL TAŞLARIN İLAHLAŞTIRILMASI

Kral ve doğal süsleme taş uzmanı olarak Büyük Friedrich, Silezya’nın zengin taş ocaklarına özel bir ilgi gösteriyordu ve bu ocakları Prusya’nın yeni statüsünün bir göstergesi haline getirdi.

Yeni bir egemenlik hakkı, başta krizopraz olmak üzere bütün değerli taşları kral için güvence altına aldı. Zümrüt yeşilinden elma yeşiline kadar renklere sahip bu taşlar, en değerli kuvars çeşidi olarak kabul ediliyordu. Büyük Friedrich, en güzellerini seçmek için bizzat Silezya’ya gitti. Yeni sarayda, kralın zevki en kusursuz şekilde ifadesini buldu.

Bu görkemli yapı, kullanılan doğal taşların çeşitliliği bakımından Friedrich döneminde inşa edilen sarayların hepsini geride bırakır. Büyüleyici mimarisi, “Sanssouci, Potsdam” Yılın Kalemi kreasyonuna ilham kaynağı oldu.

USTA ELLERİN MARİFETİ

“Sanssouci, Potsdam” Yılın Kalemi kreasyonu, yüksek standartlarda ustalık gerektirmektedir.

Bu görev için, değerli taş üreticisi Herbert Stephan en uygun isimdir. Kendisi, 15. Yüzyılda ortaya çıkan Idar Oberstein değerli taş yontmacılığı geleneğini devam ettirmektedir. Taş ustaları, eşsiz becerilerini etkileyici bir biçimde kanıtlıyor: Elle dövülüp perdahlanan dört adet yeşil Silezya serpentini platin gövdeyi ve bir adet dumansı Rus kuvarsı başlığı süslüyor. Bu kalemin “Special Edition”ı, 24 ayar altınla süslenmiş, yeşil serpentin ve Büyük Friedrich’in en sevdiği doğal taş olan az bulunur bir krizoprazı kombine ediyor. Krizopraz, uzun yıllardan bu yana üretilmiyor ve artık sadece antika taş piyasasında bulunuyor.

Yüksek Kalitede Sunum

Her biri ayrı numaraya sahip kalemler; koyu siyah renkte özel bir ahşap kutu içerisinde yer almaktadır. Yanında verilen sertifika Herbert Stephan'ın imzasını taşır, sınırlı sayıda üretildiğini gösterir.

Bu ahşap kutu koleksiyonerler kutusu olarak da kullanılıp, 6 ek kalemi de içerebilir.

Geri

Gövdelerin Hikayesi
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku
Lüksün Doğası
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku