Yılın Kalemi 2016

Schloss Schönbrunn Vienna

Sarayı’nda aşk ve ihtişam

1736 yılında Maria Theresia, çocukluk günlerinden beri tanıdığı ve değer verdiği Franz Stephan von Lothringen ile evlenmiştir. O zamanların şartlarına göre müstesna bir aşk evliliğidir.

Hükümdar çift, yaz aylarını özellikle Maria Theresia’nın kendi zevkine göre dekore ettirdiği Schönbrunn Sarayı’nda geçirmişlerdir: İmparatoriçe bir arkadaşına; Karşılıklı samimiyet ve aşk olunduğunda, hiçbir zahmetten kaçınılmıyor” yazmıştır.

1441 odalı ve gösterişli bu yapı, Habsburger İmparatorluğu’nun kültürel ve siyasal odak noktası olmuştur. Burada hem önemli meseleler çözümlenmiş ve coşkulu eğlenceler kutlanmış, hem de saray tiyatrosunda Joseph Haydn ve Wolfgang Amadeus Mozart sahne almıştır.

Derin bağlılığın özel bir ifadesi

1765’te Maria Theresia 29 yıllık mutlu bir evliliğin ardından sevgili eşini hiç beklenmedik bir şekilde kaybetmiştir. Bununla ilgili olarak şu satırları kaleme almıştır: “Bir eş, bir arkadaş ve aşkımın tek karşılığını kaybettim.”

Böylece eşinin çalışma odasını, ikisi için de çok değerli ve onun Franz Stephan’a olan aşkını en iyi şekilde ifade eden nesnelerle döşemiştir: “Dünyada hiçbir şey, bütün elmaslar da buna dahil benim için bir anlam ifade etmiyor; bana sevinç veren şeyler, özellikle Çin’den gelen lakelenmiş nesnelerdir,”.

Lake, lake ağacından çok zahmetli bir şekilde çıkarıldığından o dönemde de oldukça değerlidir, lüksün ve seçkin zevkin bir simgesi olarak kabul görmektedir. Ayrıca Maria Theresia, eşi Franz Stephan’ın hatırası olan odayı ortak sevdaları olan doğu lake sanatı ile donatırken hiçbir masraftan kaçınmamıştır.

Değerli hatıraların bir süsü

Schönbrunn Sarayı’ndaki büyük koleksiyonun muhteşem eserleri arasında Peking İmparatorluğu’nun imalathanesinden çıkan değerli, lakeli levhalara sahip paravanlar bulunmaktadır.

Bunların siyah, Çin Miaojin tekniği ile altına boyanan lake levhaları, 1770 yılında bir akçaağaç kaplamasında kullanılmış ve altın çerçeveyle donatılmıştır.

Bu dönemden beri Vieux Laque odasındaki zarif altın resimlerdeki manzaralar, pagodalar ve bitkisel çizimler büyüleyici olmak ile beraber şans, servet, fanilik ve ebediyeti simgelemektedir.

Maharetli el işi sanatı

Çin’de icat edilen ve geçmişinin Shang Hanedanlığı’na (M. ö. 1600 – 1046) kadar uzandığı ispatlanan lake sanatı, Japonya’ya da yayılmıştır.

Bu ülkede farklı tekniklerle geliştirilmiştir. Lake sanatı, 9. Yüzyılda ise zirveye ulaşmıştır. Tahta, kil ve demir eşyalar, birden çok ince lake katmanıyla örtülür ve sedefli veya fildişi figürlerle ya da bezeklerle süslenir.

Vieux-Laque odasının tabletleri, binlerce yıldır mükemmelleştirilen bu zanaatkarlığın bir ifadesidir.

Uzak doğu aurasının mükemmel hâli

“Pen of the Year 2016” tasarımı için, kendi alanlarında uzman iki sanatçı olan Vieux-Laque odasının restoratörü Silvia Miklin ve Maki-E tekniği uzmanı olan Japon sanatçı Tomizo Saratani bünyemize kazandırdığımız için çok mutluyuz.

Birlikte, üç parçaya ayrılan ama öbür taraftan bir bütünü oluşturan bir motif geliştirdik. İşin en zahmetli adımında, her üç plaka önce elle birkaç defa siyaha boyanır, lakelenir ve pişirilir. Sonra sanatçı, sevgiyle boya üzerine motifi çizer ve henüz kurumamış resmin üzerine birkaç kez, farklı tonlarda 24 ayar altın tozu serpiştirir.

Daha sonra uygulanan koruyucu vernik işlemlerine rağmen sonrasında hâlâ hissedilebilen bir rölyef oluşur. Hira-Maki-E vernik işlemlerinin karakteristik dokunsal hissi bu şekilde ortaya çıkar.

De luxe yazma

“Pen of the Year 2016”nın platin kaplama modelinde, özel olarak Vieux-Laque odasının tasarımından ilham alınmıştır.

Elle taşlanmış, koyu siyah oniks plakalar; itinayla işlenmiş, platin kaplama çerçeveye oturtulmuş ve elle şekil verilmiş akçaağaç ile büyüleyici bir tezatlık oluşturmaktadır. Platin kaplama dolma kalem sadece 500, tükenmez kalem ise 150 adet ile sınırlı sayıda üretilmiştir.

Özel koleksiyon, 120 dolma kalem ve 50 roller kalemden oluşmaktadır. Tek tek numaralandırılmış yazı araçları, parlak polisajlı, küçük siyah kutu içerisinde muhafaza edilmektedir. Üzerinde kıymetli taş atölyesi baş ustası Herbert Stephan’ın kişisel imzasının bulunduğu sertifika, kullanılan onikslerin gerçekliğini tasdik etmektedir. Ayrıca, sanatçı Tomizo Saratani de 24 ayar altın kullanılan resimleri onaylamaktadır.

Devamını oku

Graf-von-Faber-Castell - Dolma Kalem Yılın Kalemi 2016
Dolma Kalem Yılın Kalemi 2016

Yüksek Kalitede Sunum

Yılın Kalemi 2016

Tek tek numaralandırılmış yazı gereçleri, yüksek kalite cilalı siyah bir ahşap kutuda korunmaktadır. Bu özel kutu, kullanılan oniks orijinalliğini doğrulayan, taş fabrika sahibi usta Herbert Stephan tarafından imzalanan bir sertifika içermektedir.
Sanatçı Tomizo Saratani da 24 ayar altın ile yapılan bu resmi doğrulamaktadır. Kapaklarını, elle cilalanmış ve bir tarafına yerleştirelen Onyx motifleri süslemektedir.

Geri

Gövdelerin Hikayesi
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku
Lüksün Doğası
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku