Yılın Kalemi 2017

Vikings

KENDİ ZAMANLARINDAN ÇOK ÖNDE OLAN KAYIKLAR

Taş Devrinin el baltası, firavunların piramitleri; her çağın kendine özgü simgeleri vardır.

Viking Çağı için ise ejderha kayığı söz konusuydu. Kimileri, Viking Çağının bu gemiler olmadan var olamayacağını ileri sürmektedir.Bunlar gerçekten de yüzyıllarca Avrupa gemi yapımını şekillendiren başyapıtlardır.

Açık denizlere karşı koymak için yeterince dayanıklı ve geniş akıntılardan geçip kıtalar içindeki derinliklere ilerlemek için yeterince düz olan olağanüstü hareketli şalupalar fatihler, kaşifler ve tüccarlar için ideal taşıtlardır. Renkli çizgili yelkenleri,göz alıcı oyma ejderha başları, kuğu ve diğersu kuşlarından esinlenerek biçimlendirilmiş hatları ilebunlar tayfaların gurur kaynağı olmuştur ve tıpkı okyanuslar üzerinde uçarcasına hız yapmaktadır.

EFSANEVİ ZENGİNLİKLER

Vikingler fetih ve ticari amaçla yaptıkları seferler sonucunda muazzam bir hazine biriktirirler.

Günümüzde bile hala kapsamlıgümüş gömüleri keşfedilmektedir. Neceftaşı ve çoğunlukla Karadeniz bölgesinden çıkarılan akik taşından yapılmış kolyeler Viking kadınları arasında çok yaygındı. El sanatları altın çağına ulaştı: Vikinkler, görkemli oyma eserler ve gösterişli, oldukça ince altın ve gümüş işleme ürünler ürettiler.

Genellikle desenler ilk bakışta bütünüyle süs etkisi bırakırken daha yakından bakıldığında hayvan figürleri şaşırtıcı bir şekilde kendini belli etmektedir. Ziynet eşyaları ve sanatsal nesneler, çoğunlukla büyüleyici Runik yazısından etkilenmiştir.

CESARET VE YİĞİTLİK

“Vikingler geliyor!” – Bu korku dolu çığlık, 800 yılından itibaren Avrupa kıyılarında hızla yayılmıştır.

Üstelik Kuzeyliler ticaret için değil de ganimet için geliyorlarsa daha da kötü ! Yenilmez cesaretleri, ele avuca sığmaz kudret ve acımasızlıkları sayesinde savaş baltası ve kılıçla silahlandırılmış bu iri adamlar, tüm zamanların en korkunç savaşçıları sayılmaktadır. Onlar birbirlerine sadakat yemini ile bağlıydılar. Elit savaşçıları Berserker’lerin öne çıktığı Schlachtenrasereiadlı savaşları ise efsanevidir.

Efsaneye göre bu kişiler savaşta daima en tehlikeli yer olan gemi başında dururlar. Vikinglerin vahşiliği gibi etkileyici olan bir diğer özellikleri de silahları kullanmalarındaki hünerleridir. Eşsiz ustalıkla dövülmüş Vlfberht kılıcı da çok rağbet görmektedir; bu benzersiz kılıçlar, hiç bir yerde olmadığı kadar sıklıkla İskandinavya ve Baltık Denizi kıyılarında bulunmuşlardır.

YENI KIYILARIN KEŞFİ

Viking Çağında açık denizlere açılmak büyük cesaret gerektiren zorlu bir iş anlamına gelir.

Yeryüzü düz bir tabak olarak düşünülür ve yolculuğun bilinmez denizlerin sonunda uçurumdan aşağı düşülmesinden korkulurdu. Buna bir de fırtına, şimşek, gök gürültüsü ve dev dalgaların görüldüğü denizin korkunç, karşı konulmaz gücü eklenirdi.

Peki tanıdık olan her şey ufuk ardında kaybolduğunda nereye gidilmesi gerekir? Yıldızlar yön tayin edebilir mi veya bir güneş taşı pusula olabilir mi? Vikingler cesaret ve becerileri sayesinde, ancak çok sonraları gelişen navigasyon ile mümkün olabilecek olanı başardı: İlk Avrupalı olarak “Şanslı” diye adlandırılan Leif Eriksson, 1000’li yıllarda; yani Christoph Kolumbus’tan 500 yıl önce “Vinland” dedikleri Amerikan toprağına ayak bastı.

Arkeolojik bulgular bugün buranın Newfoundland olduğuna işaret ediyor.

KUZEYİN İLHAMI

Kuzey şalupalarının evrimsel ve gelecek odaklı yapısı, Yılın Kalemi 2017 tasarımında bize ilham kaynağı oldu.

Platin kaplama gövde, ünlü kayıkların zarif kıvrımlı gövdesinden esinlenerek ve Vikinglerin çığır açan gemi yapımı sanatının ruhuna uygun olarak, bir zanaatkar ustalığı ile üretilmiştir.

Büyük bir özenle, ince damarları nedeniyle çok kırılgan olan huş ağacından çok ince levhalar , büyük bilgi ve özel yetenek gerektiren özel bir kesim yöntemi sayesinde, zerafet ile kesilir. Burada sadece değerli taşların işlenmesinde kullanılan özel bir beceri gerekmektedir.

OLAĞANÜSTÜ MALZEMELER, EŞSİZ İFADE GÜCÜ

Kuzey dünyasının karakteristik ağaçlarından biri, başka hiç bir damarlı ağaçta var olmayan kahverengi damarlarıyla huş ağaçlarıdır.

Birlikte sıkıca gelişen birleşimlerle özel bir büyüme biçimi oluşturması sayesinde alevimsi damarlanma, kızılımsı bir renk tonuyla özellikle göze hitap etmektedir. Mitolojide huş ağacının “Koruma Ağacı” olduğuna inanılır ve bir çok tehlike ile karşılaşan Vikingler bu ağacı koruyucu olarak kabul eder ve son derece saygı duyarlardı.

Ahşabın sıcak, nüans açısından zengin renk tonu, kaplama içerisine yerleştirilen yoğun kırmızı tonlarıyla parlayan akik taşıyla mükemmel bir uyum sağlar. Böylece ucuna Graf von Faber-Castell adının filigran desenli runik harflerle kazındığı mükemmel parlaklıktaki platin kaplama ile son derece cazibeli bir etkileşim baş gösterir.

KALEMİN BÜYÜSÜ

Usta ellerle üretilip seçkin malzemelerle donatılan Yılın Kalemi 2017 serisi, Viking Çağını büyüleyici bir şekilde günümüze taşımaktadır:

Ünlü şalupalarının dünya denizlerinden geçtiği zarif salınıma ait olan her şey, her bir el yazısında açığa çıkar. Böyle bir keşfi, yaziya dökmeye değer.

Dayanıklı, antrasit renkli PVD kaplamayla donatılan Yılın Kalemi serisinin özel bir maskülen havası bulunmaktadır. Viking gemilerinin yapımında tercih edilen kurşuni renkteki koyu renk meşe, dolma kalem ve roller kalemlerin çok parlak ve kullanım sırasında parlayan metal yüzeylerinde büyüleyici bir tezatlık oluşturmaktadır.

Devamını oku: Dolmakalemler

Graf-von-Faber-Castell - Yılın Kalemi Dolma Kalem, 2017
Yılın Kalemi Dolma Kalem, 2017

Devamını oku: Roller kalemler

Graf-von-Faber-Castell - Yılın Kalemi Roller Kalem, 2017
Yılın Kalemi Roller Kalem, 2017

Yüksek Kalitede Sunum

Özel koleksiyon, 500 dolma kalem ve 150 roller kalemle sınırlanmıştır.

Tüm yazı araçları, siyah bir ahşap kutu içerisinde muhafaza edilmektedir. Count Charles von Faber-Castell’in imzasının bulunduğu sertifika sınırlı sayıda üretildiğini onaylamaktadır.

Geri

Gövdelerin Hikayesi
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku
Lüksün Doğası
Bu zarif ürünler doğal malzemelerin saf güzelliğinden esinlenilmiştir.
Devamını oku