Yılın Kalemi 2019

Samurai

GORIN NO SHO

Miyamoto Musashi, 1645'teki mükemmel samuray özelliklerinin beş Zen yüzüğüne dayandığını anlatıyor; Toprak, su, ateş, rüzgâr ve boşluk. Bu özellikler onun tekniğini göstermese de içsel tutum, rahatlık, açıklık ve yüreğin bilgeliği ile tekniğini karakterize etmiştir.

18. yüzyılın ortalarında kurulan Faber, 19. Yüzyıl ortalarında en büyük ağaç gövdeli kurşun kalem üreticilerinden biri haline geldi. Baron Lothar von Faber, mütevazı kalemi dünyanın ilk markalı yazım gerecine dönüştürdü ve günümüze kadar klasik kalabilen bir dizi büyüleyici ürün yarattı. Torunu Baroness Ottilie von Faber 1898'de Kont Alexander zu Castell-Rüdenhausen ile evlendiğinde, Bavyera Kralı Faber-Castell adlı yeni isme onay verdi. O zaman ve şimdi işimize olan yaklaşımımız, kalite farkındalığı, öncülük ve sosyal bağlılığa dayandırılmıştır.

Miyamoto Musashi
Japonların tüm zamanların en iyi kılıç ustası ve mükemmel bir samuray olduğunu düşündükleri Miyamoto Musashi'nin (1582–1645) korkunç bir şekilde öfkeli olduğu söylenir. Bu güne kadar dünyevi bilgeliğin kaynağı olarak hizmet eden Beş Yüzük Kitabı'nı yazmıştır.

BUSHI

2003'teki ilk limitli seriden bu yana, Yılın Kalemleri, güzel yazma kültürünün uzmanları arasında özel bir statü kazanmıştır. Bu sınırlı sayı üretimler, insanların tarihini şekillendiren çağların ve halkların hikâyelerini anlatır. 2019 Yılın Kalemi, Japon samuraylarının, eşsiz dövüş sanatları becerilerinden, en kıymetli malzemelerden yapılmış kılıçlarından ve onların sessiz kayma hareketlerinden esinlenerek üretilmiştir. 12. yüzyılın sonlarından itibaren, Samuraylar savaşçı politik liderler haline geldi ve feodalizmin ortadan kalkmasına kadar Japonya'da insanlar ve topraklar üzerinde hüküm sürdü. 1867'de, İmparator geleneksel kıyafetleri giymeyi yasakladığında, Samurayların da çağları sona ermiştir. Samurayın tüm ayrıcalıklardan sıyrılmış olmasına rağmen, zaman zaman imparatordan daha güçlü olan cesur Kılıççılarını kapsayan efsane ise bu günlere kadar gelmiştir.

Uzak Doğu'nun efsanevi samurayları korkunç maskeleriyle savaşa giderdi. Cesaret, sertlik, kahramanlık ve onur gibi değerler yaşam biçimlerini, geleneklerini ve silahlarının olağanüstü güzelliğini tanımlardı.

Toprak’ın Kitabı

Seçtikleri yolu disiplin ile takip etmeleri samurayları arzu ettikleri fiziksel yapıya ve zihniyete yönlendirecektir.

Samurayın ruhunu ifade eden ilk şey canlılık ve sadakattir. Vücuduna uyumlu ve hassasiyetle tasarlanan zırh (Oyoroi), savaşçıya silahlarını kullanırken mümkün olan en büyük hareket özgürlüğünü sunar. Siyah Serinin boyalı siyah metal gövdesi, bireysel metal plakalardan oluşmuştur ve eşsiz bir şekilde dekore edilmiş zırhı andırır. 24 ayar altın kaplamalı konik çizgiler, süslemenin biraz kabartılmış görünmesini sağlarlar. Bu çizgiler yüksek hassasiyetle yapılırlar ve her çizgi benzersizdir.

Öz disiplin, samurayın önemli bir değeridir ve Zen kaya bahçesi felsefesi ile yakından ilişkilidir.

Su’yun Kitabı

Samurayın kılıçla mücadelede kesin ve akıcı hareketleri, Su Kitabında anlatıldığı gibi hayati derecede önemlidir. Suyun özelliklerinden uyum sağlama yeteneği, netliği ve şeffaflığı ruhsal mücadelenin en temel özellikleridir.

Miyamoto Musashi'nin sözleriyle: “Yaptığınız her hareket, doğru zaman ve doğru ritmi beraberinde getirir”. Ahenkli hareket dizilerini mükemmel biçimde öğrenmek onun Nitô kılıç ustası okulunun bir parçasıydı. Olağanüstü işçiliği ile Siyah Serinin uç kapağına eşit, dalgayı andıran deseler lazerle ustalıkla çizilmiştir. Desenler suyun düzgünlüğü ve uyumudur. Çünkü Musashi'nin dediği gibi: Her şeyde ritim vardır, hatta maddi olmayan şeyler de bile.

Ahenkli hareket dizileri, Japonya'nın özgün dalga deseni ile sembolize edilir.

Ateş’in Kitabı

Ustalıkla ve özenle hazırlanmış kılıçların geleneksel süreci iç uyumu ve sakinliği gösterir. Bu süreç savaşta düşmanı yenmek için önemlidir.

Japon kültürünün uzun kılıçlarını (katana) keskin ve sağlam kılmak için kullandıkları geleneksel süreç çok karmaşıktı. Bıçaklar tamahagane çeliğinden oluşturulmuşken, kılıcın kılıfı ve kulpu işlem görmemiş manolya ağacından yapılmaktaydı. Bu özel kılıcın kulp ve kılıfları, mükemmel bir sunuca ulaşmak için vatoz derisi ile kaplanır sanatsal dokunuşlarla dekore edilirdi. Yılın kaleminin üretimi esnasında kullanılan malzemeler, kalemlerin görünüşü ve hissettirdikleri bu başyapıtlardan esinlenmiştir. Manolya ağacından yapılmış gövde, birden çok kez boyanır, zımparalanır ve parlatılır. 24 ayar altın kaplamalı el yapımı bir oyma ile süslenir, bu da her bir yazım gerecini benzersiz kılar.

El yapımı kulpun tasarımı, samurayların kılıçlarının kollarını örtmek için kullandığı vatoz derisinin gizemli güzelliğini anımsatır. Bu, her yazı aracını benzersiz kılar.

Rüzgar’ın Kitabı

“Başkalarını tanımıyorsan kendini tanıman zor”, Rüzgâr’ın Kitabında yazılmıştır.

Samuraylar muhteşem kılıçlarıyla zarafet ve haysiyetlerini ifade ederlerdi. Silahların her ayrıntısı çözüm ve tartışılmaz otorite için çabalarını yansıtıyordu. Tamahagane, bıçaklarını dövmek için kullandıkları sert çeliğin adıdır. Siyah Serinin kapağındaki zarif ayrıntı, Japon sanatının bir Japon ustası tarafından yapılan tamahagane metal işleme süreci, mükemmellik ve geleneği temsil etmektedir. GvFC 2019 Kalem kapağının üzerinde Japon harfleri ile “Samuray” yazısı işlenmiştir.

Black Edition'ın kapağındaki Japon harfleri ile gerçek tamagahane çeliğine yazılmış “samuray” yazısı, limitli yazım gerecine sofistike bir dokunuş katar.

Boşluk’un Kitabı

Boşluk’un Kitabı, doğanın ve sezgilerinin peşinden koşarak, hakikat yoluna nasıl gidileceğini anlatır.

Samuraylar, bencillikten ve yanlış niyetlerden arınmak için sezginin de en az kurallar kadar önemli olduğuna inanırlar. Bu prensibe uygun olarak, manolya ağacından yapılmış gövde üzerinde Miyamoto Musashi'nin “Bugün dünkü kendime karşı zafer kazandım” ilkesi 24 ayar altın vernik ile işlenmiştir. Eli korumak için kullanılan, “tsuba” veya bir başka deyiş ile “el muhafızı” kelimesi Musashi tarafından yaratılan sembol ile arka kapağın üzerine işlenmiştir. 400 parçalı bir sınırlı serinin bir parçası olarak mevcut olan iki kapak, tutacak ve 18 ayar altın ucu, rutenyumla kaplanmıştır. Bu roller kalem serisinin sadece 120 adet üretilmiştir.

Enso, bir meditasyon tekniğinde kullanılan elle çizilmiş çemberi ifade eder. Güç, zarafet, evren ve boşluk anlamına gelir.

Bilgeliğinizi ve ruhunuzu geliştirmelisiniz

Miyamoto Musashi'nin “Bilgeliğinizi ve ruhunuzu geliştirmelisiniz” ilkesi, 2019 Yılı Black Edition Kaleminin gövdesi üzerine işlenmiştir. Black Edition serisi, Samurayların asil erdemlerine ve onların metal işleme sanatlarına övgü olarak, en üst düzey materyallerden üretilmiştir. Kalem kapağının üzerinde Japon harfleri ile “Samuray” yazısı işlenmiştir. Eli korumak için kullanılan, “tsuba” veya bir başka deyiş ile “el muhafızı” kelimesi Musashi tarafından yaratılan sembol ile arka kapağın üzerine işlenmiştir. Kapaklar ve tutma yerleri, titanyumdan yapılan antrasit-gri PVD kaplaması kaplanmış, 18 ayar altın uç ise, rutenyum ile kaplanmıştır. Bu basımdaki benzersiz, numaralandırılmış kalemlerin her biri, 330 adet dolma kalemle ve 100 adet tükenmez kalemle sınırlıdır. Bu benzersiz, özel numaralandırılmış kalemlerin her biri, samurayların yaratılışlarındaki güç, berraklığı ve mükemmeliyeti için çaba sarf etmelerini simgeleşmektedir.

Devamını oku

Graf-von-Faber-Castell - Yılın Kalemi Roller kalem 2019 Ruthenium
Yılın Kalemi Roller kalem 2019 Ruthenium
Graf-von-Faber-Castell - Yılın Kalemi Roller 2019 Black Edition
Yılın Kalemi Roller 2019 Black Edition
Graf-von-Faber-Castell - Yılın Kalemi 2019 Ruthenium, Medium
Yılın Kalemi 2019 Ruthenium, Medium
Graf-von-Faber-Castell - Yılın Kalemi 2019 Black Edition, Dolma Kalem Medium
Yılın Kalemi 2019 Black Edition, Dolma Kalem Medium

Yüksek Kalitede Sunum

Bu özel kalemler, parlak siyah bir ahşap sandıkla gelir. Kont Charles von Faber-Castell tarafından imzalanan bir sertifika, sınırlı sürümün gerçekliğine işaret eder.